Призначення пенсії за віком: основні кроки та проблемні питання для ВПО з окупованих територій України

            В умовах війни до Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Запорізькій області з пенсійних питань звертаються люди, які через бойові змушені були покинути свої домівки.
     Через знаходження пенсійних справ на тимчасово окупованих територіях або прифронтових громадах, люди передпенсійного віку відчувають складнощі і мають питання щодо можливості отримання пенсії за віком.
      У цій статті ми розповімо про основні кроки з призначення пенсії за віком та проблемні питання для ВПО з окупованих територій України.

Крок перший, зібрати документи необхідні для призначення пенсії.

        Необхідно мати такі документи для призначення пенсії за віком:

1) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

2) документи про стаж. Такими документами є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами;

3) довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року – подається за бажанням пенсіонера. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року. Особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами;

4) відомості про місце проживання;

5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

6) документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком;

7) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку:

— учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

— потерпілим від Чорнобильської катастрофи;

8)  заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації).

Крок другий, звернутись із заявою про призначення пенсії.

      Заяву про призначення пенсії подається особисто або через довірену особу за довіреністю, засвідченою нотаріально, до Управління Пенсійного фонду України по області, місту тощо за його місцем проживання або реєстрації.

      Заява може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі — вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія) з використанням електронного підпису. У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

Увага ! У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв’язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі — особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.

Проблемні питання щодо призначення пенсії для ВПО з окупованих територій України

        Проблемними питаннями з призначення пенсії за віком є відсутність трудової книжки або  некоректність записів зроблених за часів колгоспів у трудових книжках людей. Ці проблеми притаманні у людей, які виїхали з тимчасово окупованих територій або прифронтових громад Запорізької області.
     Підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній здійснюється за Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі — Порядок підтвердження наявного стажу роботи).
       За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
        За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Для підтвердження стажу роботи також приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків
       Громадська приймальні УГСПЛ у Запорізькій області продовжуватиме надання правової допомоги постраждалому від війни населенню, а також стежитиме за дотриманням прав людини на місцевому рівні.
      Звернутись по допомогу приймальні можна за телефоном +38 068-85-51-171, адреса розташування приймальні: м.Запоріжжя, пр-т. Соборний, 109, оф. 307.

        Координатор 
        громадської приймальні                                                                                         Сергій Бізденежний