Порядок спадкування майна, яке в окупації (покрокова інструкція)

 

            За наслідками широкомасштабного наступу РФ на територію України 24 лютого 2024 року, велика територія Запорізької області опинилась в окупації. Фактор окупації негативно вплинув на різні сфери життя суспільства, в тому числі і на родинні відносини, через втрату і перепони у зв’язку із близькими родичами, які проживають на тимчасово окупованій території.

         Так само, через захоплені території не діє юрисдикція України і як наслідок відомі правила, що регулювали ті чи інші відносини десятиліттями в мить припинили своє існування. Такі обставини зумовили появу і загострення зокрема питань, пов’язаних із власністю.

         Виходячи із звернень людей, які постраждали через війну, по правову допомогу – левову частину звернень займають питання спадщини. З огляду на існуючий запит та наявність тих чи інших практичних проблем, пропонуємо таку покрокову інструкцію спадкування майна, яке лишилось в окупації.  

         Крок №1 Отримати документи, які свідчать про факт відкриття спадщини

   Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

   На цьому етапі слід звернути увагу на наступні правові аспекти:

  • документом, які свідчать про смерть особи є свідоцтво про смерть, за формою встановленого зразка та виданого державним органом, уповноваженим на реєстрацію актів цивільного стану;
  • оголошення особи померлою – підтверджується рішенням українського суду, яке набрало законної сили і є підставою для видачі свідоцтва про смерть.

Отже, якщо документ, який свідчить про смерть особи чи оголошення її померлою виданий не державним органом України, такий документ потребує відповідного визнання державою для настання певних юридичних наслідків.

Особливо слід звернути увагу на необхідність визнання факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, адже будь-які довідки чи інші документи, які видані будь-ким не мають жодної «юридичної ваги».

Члени сім’ї померлого, їхні представники або інші заінтересовані особи для встановлення факту смерті особи, яка померла на тимчасово окупованій території України, мають звернутися до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. У рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Таке рішення є підставою для реєстрації факту смерті особи та видачу свідоцтва про смерть.

Крок №2 Звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини

         Із такою заявою слід звертатись до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, протягом 6 місяців після смерті спадкодавця або оголошення його померлим. 

За загальним правилом місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна (ст. 1221 Цивільного кодексу України). Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна – основна частина рухомого майна знаходиться на території, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви. На підставі отриманої першої заяви нотаріус заводить спадкову справу, яка підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Якщо місце відкриття спадщини є на тимчасово окупованій території, як подавати заяву про відкриття спадщини?

 У такому разі місцем відкриття спадщини, є місцем подання першої заяви до нотаріуса про прийняття спадщини.

Стаття 111 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» з метою забезпечення реалізації права на спадкування на тимчасово окупованій території визначає, що:
«У разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів».

Законом не встановлюється будь-яких правил чи обмежень на обрання місця подання першої заяви (немає прив’язки до місця реєстрації чи довідки ВПО).

Крок №3 Подання правовстановлюючих документів на майно і отримання свідоцтва про право на спадщину

На цьому етапі слід подати до нотаріусу документи, які підтверджують факт наявності у власності майна, яке підлягає успадкуванню. Цей етап є досить важливим у процесі спадкування, оскільки гарантує дотримання прав всіх заінтересованих осіб, але одночасно саме він є досить проблемним.

У разі відсутності чи неповноти відомостей про майно, яке належало спадкодавцю – нотаріус здійснює запити до державних органів або підприємств, установ та організацій для отримання інформації.

Про те, у разі відсутності правовстановлюючих документів на майно, спадкування  від цього етапу є неможливим, про що нотаріусом видається постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії (саме у видачі свідоцтва про право на спадщину).

Що  робити в разі відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину?

Після отримання постанови від нотаріуса про відмову через відсутність правовстановлюючих документів на майно, власником якого був спадкодавець, необхідно звернутись із позовом до суду про визнання права власності в порядку спадкування. У судовому порядку право власності спадкодавця можливо підтвердити будь-якими доказами, в тому числі довідками та показами свідків. Рішення суду є підставою для переходу права власності на майно від спадкодавця до спадкоємця.

Громадська приймальня УГСПЛ у Запорізькій області продовжуватиме надання правової допомоги постраждалому від війни населенню, а також стежитиме за дотриманням прав людини на місцевому рівні.

Звернутись по допомогу приймальні можна за телефоном +38 068-85-51-171, адреса розташування приймальні: м.Запоріжжя, пр-т. Соборний, 109, оф. 307.

 

Координатор

громадської приймальні                                                          Сергій Бізденежний