Порядок відновлення втраченого виконавчого провадження через окупацію

                Через війну та окупацію значної частини території Запорізької області були порушені усі можливі процедури виконання судових рішень, які набрали законної сили. Така ситуація створила умови до порушення права людини на справедливий суд, коли законне рішення суду щодо конкретного спору є неможливо виконати через окупацію. Така сама ситуація притаманна і випадкам коли відкриті, але ще не завершені виконавчі провадження по виконанню судових рішень залишились на тимчасово окупованій території, при цьому боржники евакуювались на підконтрольну територію України.

            Через цю статтю розповімо, що робити щоб ваші права на належне виконання судового рішення при вищевказаній ситуації були дотримані.

Про долю будь-яких документів, які знаходяться на тимчасово окупованій території не відомо, а тому можуть вважатися такими, що втрачені у зв’язку з бойовими діями, і тому у багатьох громадян постає питання щодо відновлення виконавчого провадження.

В України встановлено порядок для поновлення втрачених документів. Судові рішення про майнові та немайнові стягнення не є винятком. Для стягнення боргу з відповідача, необхідно відновити виконавче провадження. Так само і боржнику для зняття обмежень, встановлених під час виконавчого провадження, після виконання судового рішення необхідно пройти таку процедуру.

Відновлення виконавчого провадження – це продовження виконання вимог виконавчого документа виконавцем на забезпечення процесуальних гарантій стягувача, спрямованих на повне та фактичне виконання рішення. Виконавче провадження можливо відновити за заявою сторони виконавчого провадження (стягувача або боржника).

Що треба зробити щоб відновити виконавче провадження?

 Крок №1

Знайти на сайті Міністерства юстиції відділ державної виконавчої служби, який уповноважений здійснювати виконавче провадження щодо того відділ, що залишився в окупації. Перелік щодо Запорізької області можна знайти тут

Крок №2

Звернутись із заявою про відновлення втраченого виконавчого провадження до відділу державної виконавчої служби.

За заявою сторони виконавчого провадження або з ініціативи виконавця відновленню підлягають:

-втрачене виконавче провадження або його матеріали;

-знищене виконавче провадження у разі постановлення Європейським судом з прав людини рішення, відповідно до якого держава зобов’язана виконати рішення національного суду;

виконавче провадження, виконання за яким здійснювалось на тимчасово окупованій території.

У заяві повинно бути зазначено таке:

  • про відновлення якого саме виконавчого провадження потрібно;
  • реквізити виконавчого документа;
  • сторони виконавчого провадження, їх місце проживання чи місцезнаходження (у разі наявності вказаної інформації);
  • обставини втрати матеріалів виконавчого провадження (перебування виконавчого провадження на тимчасово окупованій території);
  • поновлення яких саме документів є необхідним, для якої мети необхідне їх поновлення (власне по причині необхідності досягнення цілей і мети судочинства).

До заяви про відновлення втраченого виконавчого провадження чи його матеріалів можуть долучатися документи або їх копії, що збереглися.

У заяві про відновлення матеріалів виконавчого провадження, виконання за яким здійснювалось на тимчасово окупованій території, яка подається боржником, зазначаються обставини, які зумовлюють необхідність відновлення виконавчого провадження (намір виконати рішення, припинення заходів примусового виконання рішень у зв’язку з виконанням рішення у повному обсязі, скасуванням рішення, на підставі якого видано виконавчий документ тощо).  У разі виконання боржником рішення у повному обсязі до заяви додаються квитанції, платіжні документи, що підтверджують сплату боргу за виконавчим документом, виконавчого збору та витрат виконавчого провадження.

Увага!!! В такому разі, коли заяву подає боржник з метою добровільного виконання судового рішення, отримання у суді виконавчого дублікату – не потрібно.

В іншому разі слід зробити наступне.

Крок №3

Звернутися до суду із заявою про видачу дублікату виконавчого документа, через втрату попереднього, який лишився в окупації.

Увага!!! До суду слід звертатися із врахуванням зміненої підсудності судів через окупацію. Уповноважені суди після 24.02.2022 року можна знайти тут.

Крок №4

Подати державному виконавцю дублікат виконавчого документа за для продовження примусового виконання судового рішення згідно із діючим законодавством.

Увага!!!  Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього дубліката виконавчого документа виносить постанову про відновлення втраченого (знищеного) виконавчого провадження.

Зазначені дії дозволять досягти дотримання прав стягувачів по виконавчому провадженню і уникнення безпідставного «заморожування» виконання судових рішень.

 

 

Координатор

Громадської приймальні УГСПЛ                                                                Сергій Бізденежний

в Запорізькій області