Фіксація руйнувань житла у м.Запоріжжі та місцева бюджетна фінансова підтримка постраждалим

 

                 З початку широкомасштабного вторгнення місто Запоріжжя стало прифронтовим містом, яке потерпає від регулярних обстрілів із різних видів озброєнь. Ці обстріли мають катастрофічні, а по декуди і трагічні наслідки, що завершується каліцтвом або загибеллю цивільного населення.

            З огляду на те, що від обстрілів зазнають руйнуванню та знищенню житлові будинки місцевого населення, слід розібратися у правилах фіксації руйнування житла, що перевірені практикою.

Проведення фіксування факту руйнування самостійно, за участі сусідів або знайомих. З урахуванням безпекової ситуації можливо провести самостійну фіксацію завданої шкоди із складанням відповідного акту за вашим підписом та підписом як мінімуму двох сусідів або знайомих. До змісту вказаного акту рекомендується включити таку інформацію:

  • адреса знаходження та характеристики нерухомого майна (житла), виходячи із даних технічного паспорту (це зокрема, кількість житлових кімнат, допоміжних приміщень та їх площа);
  • інформацію про форму власності та співвласників (у разі якщо житло було придбане в період шлюбу або приватизоване, чи придбане на двох або більше власників);
  • інформацію про те, коли і яким чином постраждало житло;
  • зазначити перелік майна, що знищене чи зазнало шкоди, яке було у житлі;
  • персональні дані залучених сусідів або знайомих (П.І.Б. адреси проживання та номери телефонів) та їх підписи.

До акту обов’язково потрібно додати якісні фото та відео, бажано з прив’язкою до геолокації, про що є відповідні налаштування на телефоні.

Отримання документів про факт знищення або пошкодження нерухомого майна від державних органів. Якщо до ліквідації наслідків влучання боєприпасів у житло залучались підрозділи Державної служби надзвичайних ситуацій – слід звернутися до обласного управління служби за отриманням відповідного акту в якому буде зафіксовано факт знищення або пошкодження нерухомого майна (житла).

            Також є необхідним звернення до Запорізької міської ради (як органу місцевого самоврядування) або її районних адміністрацій, відповідного району де знаходилось житло, із заявою про обстеження пошкодженого та знищеного майна внаслідок бойових дій.

            У відповідності до Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. № 947 (із змінами та доповненнями), — органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності — військово-цивільні адміністрації населених пунктів проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території, збирають інформацію, необхідну для прийняття рішень щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації та видають довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Також зазначене питання врегульоване «Порядком надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 (далі по тексту – Постанова № 381).

Так відповідно до п.7 Постанови № 381 – для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

До кола повноважень цієї комісії також ходить й питання обстеження постраждалих об’єктів нерухомості (зокрема й житла), про що складається відповідний акт, а також розрахунок розміру компенсації.

Питання організації і роботи такої комісії у м.Запоріжжі, врегульоване рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради №325 від 24.05.2023 р., а також раніше прийнятим рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 18.08.2022 №295 «Про утворення комісії з обстеження пошкоджених об’єктів внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації та затвердження її складу».

Подати повідомлення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Таке інформаційне повідомлення може бути подане:

  • самостійно особою:
  • засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія);
  • з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків;

Для подання інформаційного повідомлення самостійно особою необхідно:

— встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, або створити особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію, у тому числі з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованих електронних підпису та печатки, а також інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу;

— заповнити інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія. Особа автоматично отримує повідомлення засобами Порталу Дія про реєстрацію поданого нею інформаційного повідомлення.

2) через адміністратора центру надання адміністративних послуг (далі — ЦНАП) або нотаріуса. Для подання інформаційного повідомлення  через адміністратора ЦНАП або нотаріуса необхідно звернутися до адміністратора ЦНАП або нотаріуса, який у день звернення особи з метою подання інформаційного повідомлення:

  • встановлює особу та повноваження її представника (у разі подання інформаційного повідомлення представником);
  • заповнює інформаційне повідомлення, яке формується з використанням Порталу Дія;
  • роздруковує зареєстроване інформаційне повідомлення (за бажанням особи).

Інформаційне повідомлення повинно містити такі дані:

1) для фізичних осіб — прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи; для юридичних осіб — про організаційно-правову форму, найменування юридичної особи;

2) для фізичних осіб — реєстраційний номер облікової картки платника податків особи (у разі подання з використанням мобільного додатка Порталу Дія або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному державному органу і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); для юридичних осіб — ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;

3) контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти);

4) відомості про нерухоме майно:

  • тип нерухомого майна;
  • загальну площу нерухомого майна (протяжність — для лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури). У разі відсутності точної інформації щодо загальної площі, протяжності нерухомого майна зазначається орієнтовна площа, протяжність;
  • адресу (місцезнаходження) нерухомого майна;
  • інформацію про те, що нерухоме майно є об’єктом культурної спадщини (у разі потреби);
  • інші технічні характеристики нерухомого майна (за наявності);
  • форму власності нерухомого майна;
  • наявність/відсутність статусу пам’ятки культурної спадщини;

5) відомості про кількість осіб, що проживали в нерухомому майні;

6) відомості про пошкодження або знищення нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площа або протяжність пошкодженого нерухомого майна, фото-, відеофіксація (за наявності). 

            Іншим та безумовно важливим є питання бюджетної підтримки постраждалих внаслідок втрати або пошкодження житла через бойові дії. В межах цієї статті ми розглянемо лише можливості отримання допомоги від місцевого бюджету м.Запоріжжя.

            Так рішенням Запорізької міської ради №4 від 27.01.2023 р. було затверджено «Програму надання фінансової підтримки мешканцям м.Запоріжжя, житло яких було зруйновано або стало непридатним до проживання внаслідок ракетних обстрілів, диверсій, тощо, спричинених військовою агресією Російської Федерації» (далі по тексту — Програма).

            Дія Програми поширюється на одного з власників або одного зі співвласників житла (за наявності декількох співвласників), житло яких було зруйновано або стало непридатним до проживання внаслідок військової агресії Російської Федерації, за згодою інших співвласників (за наявністю).

Розмір матеріальної допомоги становить десять тисяч гривень щомісячно, починаючи з місяця, в якому виникли вищезазначені обставини.

Для отримання матеріальної допомоги отримувач особисто або його уповноважена особа нотаріально посвідченою довіреністю звертається до департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради (Центру надання адміністративних послуг м.Запоріжжя та його територіальних підрозділів) (далі — ЦНАП) та подає наступний пакет документів:

  • заява для отримання матеріальної допомоги за встановленою формою;
  • документ, який посвідчує особу отримувача;
  • довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які мають відмітку в паспорті про відмову від прийняття такого номера) за умови відсутності інформації про такий номер у паспорті в формі ID-картки;
  • акт обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), яке було зруйновано або стало непридатним до проживання внаслідок ракетних обстрілів, диверсій, тощо, спричинених військовою агресією Російської Федерації, виданий комісією, затвердженою рішенням виконкому міської ради від 18.08.2022 №295 «Про утворення комісії з обстеження пошкоджених об’єктів внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації та затвердження її складу»;
  • документ, що підтверджує право власності на зруйнований або пошкоджений об’єкт нерухомого майна, внаслідок чого воно стало непридатним до проживання;
  • нотаріально посвідчена згода інших співвласників на отримання матеріальної допомоги (за наявності декількох співвласників та у разі їх відсутності під час прийому документів);
  • інші документи (у разі необхідності).

У разі відсутності (знищення, пошкодження) оригіналів документів, що підтверджують право власності, можливо подати інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

         Виплата матеріальної допомоги здійснюється не більше, ніж 48 місяців та виплачується з місяця, в якому житло було зруйновано або стало непридатним до проживання внаслідок військової агресії Російської Федерації.

Виплата матеріальної допомоги припиняється з місяця виникнення таких обставин:

  • у разі відновлення об’єкту нерухомого майна, яке було зруйновано або стало непридатним до проживання;
  • при набутті права власності на житло у прийнятих в експлуатацію житлових будинках;
  • отримання компенсації за пошкоджене або зруйноване житло з джерел, визначених чинним законодавством.

З моменту виникнення вищезазначених обставин отримувач повинен повідомити ЦНАП протягом 3 робочих днів.

Громадська приймальні УГСПЛ у Запорізькій області продовжуватиме надання правової допомоги постраждалому від війни населенню, а також стежитиме за дотриманням прав людини на місцевому рівні.

Звернутись по допомогу приймальні можна за телефоном +38 068-85-51-171, адреса розташування приймальні: м.Запоріжжя, пр-т. Соборний, 109, оф. 307.

 

Координатор громадської приймальні                                                                                                                      Сергій Бізденежний