Проблемні питання проживання ВПО у
м. Запоріжжі: місцевий контекст

         З початку широкомасштабного вторгнення в Україну військ РФ 24 лютого 2022 року місто Запоріжжя стало прифронтовим містом, куди евакуйовувались і продовжують евакуйовуватись люди з Запорізької, Донецької, Луганської та Херсонської областей.

         На весні 2022 року Запоріжжя було визначено, як транзитне місто, де не рекомендовано було зупинятись людям, які постраждали внаслідок бойових дій. Таким чином багато хто з людей отримував статус внутрішньо переміщеної особи та рухався країною далі на захід або центральну частину України.

         З огляду на окупацію майже 80 відсотків Запорізької області, враховуючи ступінь прив’язаності до свого житла та вимушеність переселення, люди із Запорізької області, які покинули домівки основною масою залишились проживати у місті Запоріжжі, розраховуючи на якнайшвидшу деокупацію своїх сел та міст, завершення бойових дій на територіях наближених до лінії фронту.

         Основними проблемними питаннями проживання ВПО у м.Запоріжжі продовжує бути питання умов проживання та належної соціальної підтримки, затримки у виплатах допомоги на проживання ВПО, завищені тарифи по сплаті житлово-комунальних послуг у місцевому модульному містечку.

         Через відсутність зваженої програми розселення ВПО у місті Запоріжжі, здебільшого ця проблема залишається на «плечах» самих людей, які прибули до міста. Ця проблема ускладняється й тим, що багато людей, які вимушено через бойові дії виїхали до Запоріжжя, не знають і не орієнтуються в місті. Попри вже тривалий час на місцевому рівні не здійснено аудиту комунальних об’єктів, які б мали б можливість на пільгових умовах прийняти ВПО. Так наприклад, порожнім залишається місцевий готель «Україна» площею 7000 кв. м., який перебуває у комунальній власності і є порожнім (Комунальне підприємство «Готель «Україна» Запорізької обласної ради, адреса: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 162-а), місцевий геріатричний пансіонат знаходиться в «простої» з жовтня 2022 р. попри наявні усі умови для проживання людей у кількості близько 300. Через не функціонування вказаного пансіонату літні люди, які прибули до Запоріжжя із сел де ведуться бойові дії і потребують стороннього догляду, самостійно повинні вирішувати свої життєві питання.

         Так само існують проблемні питання із належного санітарного стану гуртожитків для ВПО.

         З огляду на вказані проблеми до Громадської приймальні УГСПЛ у Запорізькій області звертаються люди із статусом ВПО, які проживають по 8-15 людей у однокімнатній квартирі, в тому числі із дітьми, що є неналежними умовами проживання.

         Вирішення вказаної проблеми могло би бути у проведенні прозорого аудиту державного і комунального житлового фонду, який би міг бути використаний на період дії воєнного стану для задоволення потреб ВПО у житлі у м.Запоріжжі. Створення міської програми розселення, з урахуванням викликів сьогодення, проведення ремонтних робіт за для виконання норм санітарного стану житлових приміщень під заселення ВПО – безумовно полегшило б життя ВПО в частині потреби житла для себе і своїх родин.  

         Окремим викликом для проживання ВПО у м.Запоріжжі є тарифи на житлово-комунальні послуги у модульному містечку ВПО у м.Запоріжжі (адреса: м.Запоріжжя, вул. Стешенка, 18). Так через незрозумілу формулу нарахування оплати послуг з електропостачання, тариф який нараховуються і повинен сплачуватись мешканцями модульного містечка – є тарифом для юридичних осіб (тобто для підприємств), який є більшим ніж для побутових споживачів. Через невеликі доходи і проживання у цьому модульному містечку, що є безумовно вимушеною мірою для людей, люди повинні обмежувати себе і своїх дітей у їжі та одягу, або накопичувати борг по сплаті за ці послуги. Також слід згадати про вичерпаність технічного ресурсу модульного містечка (розгорнутого в Запоріжжі у 2015 році), який складає 3 роки.

Іншою поширеною проблемою проживання ВПО у м.Запоріжжі є затримка щомісячних виплат допомоги на проживання, про те зусиллями Кабінету Міністрів України така заборгованість на сьогодні здебільшого не перевищує один місяць. Випадки із тривалішими затримками цих виплат пов’язані із певними помилками, наприклад, не можливість зарахування коштів  на рахунок отримувача із-за помилки зазначення банківських реквізитів у оформленій заяві виплат ВПО. Таким чином у випадках затримки виплат понад два місяці рекомендовано звернутись до органу соціального захисту населення, де оформлювалась довідка ВПО та грошова допомога.

Громадська приймальні УГСПЛ у Запорізькій області продовжуватиме надання правової допомоги постраждалому від війни населенню, а також стежитиме за дотриманням прав людини на місцевому рівні.

Звернутись по допомогу приймальні можна за телефоном +38 068-85-51-171, адреса розташування приймальні: м.Запоріжжя, пр-т. Соборний, 109, оф. 307.

Координатор громадської приймальні                                                                                       Сергій Бізденежний