Спадкування майна, яке в тимчасовій окупації: порядок та проблемні питання

     

           З початку широкомасштабного вторгнення військ РФ на територію України і окупацією майже 80 % території Запорізької області загострились соціально-економічні питання людей, а також питання власності на тимчасово окупованій територій. Питання власності частіше всього пов’язані із до оформленням права власності в порядку спадкування, прийняття спадщини та оформлення власності на житло, яке було придбане без оформлення нотаріальних договорів.

          Особливо гострим це питання постає у сільській місцевості, де часто трапляються випадки коли люди не зареєстрували своє право власності на будинки після надання їх колгоспами з викупом.

          З огляду на звернення громадян до Громадської приймальні УГСПЛ в Запорізькій області за правовою допомогою саме з питань спадщини залишеного майна на тимчасово окупованій території Запорізької області.       Щодо      порядку      та проблемних      питань      успадкування майна — далі у статті.

 Які загальні правила спадкування майна, яке на сьогодні залишилось в окупації?

          Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від однієї людини, яка померла (спадкодавця), до інших людей (спадкоємців). Таке формулювання успадкування закріплене на рівні статті 1216 Цивільного кодексу України (далі по тексту – ЦК України).

          В умовах тимчасової окупації території Запорізької області, часто люди не знають де саме є місце відкриття спадщини та до якого нотаріуса треба звертатись. Відповідно до норм стаття 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні такого майна, або вимоги кредиторів. На підставі отриманої першої заяви нотаріус заводить спадкову справу, яка підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

!!! Таким чином подавати заяву про прийняття спадщини майна, яке залишилось в окупації, можна подати до будь-якого нотаріусу на території України підконтрольної уряду.

            Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

         Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах — уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

             Якщо людина за межами України. 

            У тому випадку, коли спадкоємець перебуває за межами України й не має можливості особисто звернутися до нотаріуса з метою заведення спадкової справи, він може звернутися до консульських установ України для оформлення відповідних заяв.

        У разі відсутності консульських установ у країні перебування спадкоємців, є можливість звернутися до нотаріуса країни перебування громадянина України для оформлення заяви про прийняття спадщини або надіслати відповідну заяву в простій письмовій формі з метою дотримання строків, необхідних для прийняття спадщини. У цьому разі заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена та надійшла поштою, приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю повідомляється про заведення спадкової справи та необхідність надіслати заяву, оформлену належним чином (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою), або особисто прийти до нотаріуса.

До якого нотаріуса звертатися?

Також є можливість спадкоємців звернутися до будь-якого нотаріуса незалежно від нотаріального округу для завершення спадкування, у випадках, якщо спадкова справа була зареєстрована у Спадковому реєстрі до початку тимчасової окупації окремих територій України, введення воєнного стану. При особистому зверненні спадкоємців до нотаріуса на підконтрольній уряду України території та при з’ясуванні всіх необхідних відомостей для видачі свідоцтва про право на спадщину, нотаріусом буде розв’язано питання щодо видачі такого свідоцтва або винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, що в подальшому надасть змогу оформити право на спадкове майно у судовому порядку.

Разом з тим, внесено зміни до ст. 1230 Цивільного кодексу України щодо права на відшкодування збитків, що належало спадкодавцеві відповідно до закону, яку він міг би отримати за життя. Це надає можливість спадкоємцям померлого власника нерухомого майна одержати компенсацію за пошкодження та знищення житла внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією РФ проти України.

Які документи потрібні для прийняття спадщини?

           Як вже згадувалось вище, для прийняття спадщини слід направити відповідну заяву, але до цієї заяви необхідно додати такі документи:

  • оригінал свідоцтва про смерть;
  • довідку, де зафіксовано місце реєстрації померлого;
  • документи, які підтверджують право власності на майно померлого;
  • паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця;
  • заповіт (якщо він був);
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки (якщо спадкування відбувається за законом).

Які поширені проблеми спадкування є та як їх вирішити?

            Досить часто виникають такі проблеми у процесі спадкування, які рекомендуємо вирішувати наступним чином:

  1. Документи, що підтверджують факт смерті, видані окупаційною владою. В такому разі факт смерті слід визнати у судовому порядку через звернення до суду.
  2. Внаслідок бойових дій втрачено документи на спадкове майно або їх було знищено чи вони були відсутні. В такому разі слід звернутись до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, за якою нотаріус надасть відповідну письмову відмову.  Після цього слід звернутись до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно.
  3. Є відомості, що спадкове майно знищено внаслідок бойових дій чи за вказівкою окупаційної влади. В такому разі рекомендуємо оформити право власності на таке майно, з метою отримання можливості подальшої компенсації завданої шкоди.

          Громадська приймальні УГСПЛ у Запорізькій області продовжуватиме надання правової допомоги постраждалому від війни населенню, а також стежитиме за дотриманням прав людини на місцевому рівні.

            Звернутись по допомогу приймальні можна за телефоном +38 068-85-51-171, адреса розташування приймальні: м.Запоріжжя, пр-т. Соборний, 109, оф. 307.

Координатор громадської приймальні                                                                                                                                              Сергій Бізденежний