Компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО

     Активні бойові дії по всій лінії фронту, а також окупація частини території України призвело для масового переселення людей, які змушені були покинути свої домівки через загрозу для життя і здоров’я, або нестерпності умов проживання без будь-яких  звичних для всіх комунальних послуг.

   Згідно із статистикою у м.Запоріжжі та області налічується приблизно 225 тис. людей із статусом ВПО. Ці люди втратили можливість до проживання в звичних для себе умовах до 24 лютого 2022 року (день широкомасштабного вторгнення військ РФ в Україну), через що опинились у складних життєвих обставинах і потребують соціальної підтримки, в тому числі допомоги у налагодженні побуту, частиною якого є доступ до комунальних послуг у повному об’ємі.

       У цій статті розповімо про компенсацію витрат за тимчасове розміщення ВПО у житлових приміщеннях.

       Хто має право на компенсацію?

        Механізм компенсації витрат пов’язаний з безоплатним тимчасовим розміщенням внутрішньо переміщених осіб:

  • які перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, інформація про які є складовою частиною переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією;
  • житло яких зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, або щодо якого подано документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.

             Хто може отримати цю компенсацію?

        Компенсація надається фізичним особам — громадянам України, які є власниками житла або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину, і безоплатно розміщували у своїх житлових приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, крім осіб, з якими вони пов’язані родинними відносинами, споріднення яких засноване на шлюбі та кровному рідстві (чоловік, дружина, батько, мати, діти, онуки, зокрема повнолітні). Зазначена компенсація виплачується для покриття витрат, пов’язаних з таким розміщенням.

         Особи, які виявили бажання розмістити у своїх житлових приміщеннях внутрішньо переміщених осіб:

  • вносять відомості щодо таких приміщень, доступних для безоплатного розміщення у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, до вебресурсу “Прихисток” або подають таку інформацію до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації.
  • на підставі поданих відомостей виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районні в м. Києві держадміністрації, відповідні військові адміністрації шляхом внесення даних до інформаційно-аналітичної системи обліку даних, пов’язаних з компенсацією за тимчасове розміщення (перебування) ВПО, формують перелік житлових приміщень, доступних для безоплатного розміщення ВПО у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.

Увага!!! Наявність відомостей про житлові приміщення у зазначеному переліку не є обов’язковою умовою отримання компенсації особами, що розмістили внутрішньо переміщених осіб.

              Куди звертатись по призначення компенсації?

              З 1 січня 2025 року призначення та виплата компенсації за розміщення переселенців передана до органів Пенсійного фонду України. Постановою КМУ від 31.12.2024 року № 1544 «Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам» внесено зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 333.

            Особам, які мали право на отримання компенсації і включені до списків на виплату за грудень 2024 року, виплата компенсації із січня 2025 року продовжується автоматично (без додаткового звернення) після перевірки Пенсійним фондом України актуальності поданої інформації.

           У разі не продовження виплати компенсації автоматично необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України.

            Як отримати компенсацію?

            Необхідно не пізніше наступного дня з дня розміщення внутрішньо переміщених осіб подати до відповідного уповноваженого органу за місцем розташування житлового приміщення повідомлення та інформацію про себе та кожну з розміщених осіб.

           Для цього слід подати:

  • повідомлення про розміщення ВПО у житловому приміщенні;
  • документ, який засвідчує особу власника житла, де розмістили ВПО (оригінал та копія);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків власника житла (оригінал та копія);
  • документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника;
  • документи, які посвідчують особи розміщених ВПО (оригінал та копія);
  • реєстраційні номери облікових карток платників податків розміщених ВПО (оригінал та копія);
  • довідки внутрішньо переміщених осіб (оригінал та копія).

              Повідомлення може бути подано в паперовій або електронній формі. У разі подання повідомлення в електронній формі, до нього додаються електронні копії (фотокопії або сканкопії) документів, що підтверджують подану інформацію.

            Для отримання компенсації необхідно щомісяця не пізніше 5 днів з дня закінчення звітного місяця подати до відповідного структурного підрозділу ПФУ України заяву на отримання компенсації за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб. До Заяви додаються реквізити банківського рахунку заявника для зарахування коштів.

           Особа, що розмістила ВПО, підтверджує своїм підписом у заяві факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Увага!!! Власник житлового приміщення не повинен мати заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг по цьому приміщенню на 1 число місяця, за який надається компенсація.

Заява подається в паперовій або в електронній формі із зазначенням всіх обов’язкових реквізитів. Заява розглядається протягом 5 робочих днів з дня її отримання.

             Власник житлового приміщення, який розміщує у себе ВПО, повинен:

  • інформувати про факт розміщення ВПО у відповідному житлі (не пізніше наступного дня із дня розміщення);
  • інформувати про припинення розміщення ВПО чи зміну їх кількості (не пізніше наступного дня із дня таких змін);
  • щомісяця до 5-го числа подавати заяву на отримання компенсації за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб;
  • вчасно сплачувати житлово-комунальні послуги.

             Який розмір компенсації?

             Сума компенсації розраховується виходячи з кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (далі — людино- день), з дня розміщення, але не раніше дати взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відповідним органом або внесення відповідної інформації до Єдиного державного веб­порталу електронних послуг.

Кількість людино-днів визначається шляхом додавання кількості внутрішньо переміщених осіб, які проживали у житловому приміщенні, наданому для розміщення внутрішньо переміщених осіб, у кожний день місяця.

             Сума компенсації за кожен людино-день становить 14,77 гривень.

            Загальна сума компенсації визначається шляхом визначення добутку загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день.

           Компенсація особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, виплачується за рахунок коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, іноземних держав та міжнародних організацій у вигляді благодійної, гуманітарної та матеріальної допомоги, а також добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб, благодійних організацій та громадських об’єднань, інших не заборонених законодавством джерел у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами.

         Громадська приймальні УГСПЛ у Запорізькій області продовжуватиме надання правової допомоги постраждалому від війни населенню, а також стежитиме за дотриманням прав людини на місцевому рівні.

            Звернутись по допомогу приймальні можна за телефоном +38 068-85-51-171, адреса розташування приймальні: м.Запоріжжя, пр-т. Соборний, 109, оф. 307.

Координатор громадської приймальні

Сергій Бізденежний