Проблемні питання мобілізації наркозалежних людей

            Через війну РФ проти України в нашій державі уведено воєнний стан. Відповідно до воєнного стану здійснюється мобілізація ресурсів за для надання відсічі збройній агресії РФ. Мобілізація також проводиться серед військовозобов’язаних громадян України у лави збройних сил.

            У практиці роботи Громадської приймальні УГСПЛ в Запорізькій області виникали питання правового захисту людей під час мобілізації, які через наркозалежність проходили лікування у вигляді замісної підтримувальної терапії (далі по тексту — ЗПТ).

            Хто такі пацієнти ЗПТ ?

            Пацієнти ЗПТ – це особи із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів зі встановленим діагнозом залежності згідно з МКХ-10: F11 «Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів». Критеріями включення до ЗПТ є:

            — вік 18 і більше років,

            — письмове звернення особи щодо початку ЗПТ;

      — заповнення форми первинної облікової документації № 129-1/о «Інформована згода на участь у замісній підтримувальній терапії із застосуванням препарату», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 березня 2012 року № 200, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 червня 2012 року за № 889/21201.

         Пацієнту забезпечується право на конфіденційність інформації про стан здоров’я, факт звернення по медичну допомогу, діагноз та лікування. Відомості про лікування пацієнта можуть надаватись у випадках, передбачених статтею 14 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», Законом України «Про Національну поліцію», статтею 6 Закону України «Про психіатричну допомогу» та Законом України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини».

           Чи підлягають мобілізації пацієнти ЗПТ ?

           Питання можливості мобілізації пацієнтів ЗПТ врегульовано Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402,-

Стаття 15 Включено: розлади психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин F10-F19 (алкоголю, опіоїдів, канабіоїдів, седативних, снодійних, кокаїну, галюциногенів, летючих розчинників, наркотичних засобів та інших)
а) при синдромі залежності з тяжкими, стійкими психічними розладами; Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.
б) при синдромі залежності з помірними або легкими психічними розладами Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

          Таким чином пацієнти ЗПТ не підлягають мобілізації і звільняються від проходження військової служби — при синдромі залежності з тяжкими, стійкими психічними розладами. Такі розлади встановлюються лікарем-психіатром при проведенні діагностування наркозалежної людини на предмет різко виражених поведінкових синдромів, розладів особистості та емоцій.

      Отже, пацієнти ЗПТ, які отримали повістки, зобов’язані звернутися до військових комісаріатів, щоби пройти військово-лікарську комісію та отримати її висновок (залежно від синдрому залежності) про виключення з військового обліку або придатність до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

           Проблемні питання мобілізації, які виникають серед пацієнтів ЗПТ.

           Лікування пацієнтів ЗПТ у відповідності до чинного законодавства можуть здійснюватися медичними закладами різної форми власності, які мають відповідну медичну ліцензію. Таким чином таке лікування і встановлення діагнозу та особливостей перебігу хвороби, можуть здійснюватися приватними медичними клініками, які мають відповідну медичну ліцензію.

      Про те військово-лікарські комісії, а також працівники ТЦК не визнають медичні документи надані пацієнтам ЗПТ приватними медичними кліками, що є поза законом. Завдяки роботи юристів нашої приймальні ми мали успішні справи захисту медичних прав пацієнтів ЗПТ із синдромом залежності з тяжкими, стійкими психічними розладами – де результатом було визнання непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку.

     Громадська приймальні УГСПЛ у Запорізькій області продовжуватиме надання правової допомоги постраждалому від війни населенню, а також стежитиме за дотриманням прав людини на місцевому рівні.

           Звернутись по допомогу приймальні можна за телефоном +38 068-85-51-171, адреса розташування приймальні: м.Запоріжжя, пр-т. Соборний, 109, оф. 307.

 

Координатор громадської приймальні                                                                                      Сергій Бізденежний

* * * * *

Ця публікація здійснена в межах проєкту «Налагодження механізму юридичного захисту прав осіб, які живуть з ВІЛ/СНІД, які хворіють на ТБ та уразливих до ВІЛ груп населення».